Wodór jako paliwo w transporcie
Wodór jest uznawany jako jedno z paliw przyszłości. Ale dlaczego akurat wodór?
Jego wykorzystanie gwarantuje dużą wydajność. Jest to paliwo, które nie emituje szkodliwych substancji, a jedynie parę wodną. Zważywszy na globalną redukcję CO2, wdrożenie pojazdów wodorowych jest strzałem w dziesiątkę. Pozwoli to na dawanie przykładu w ochronie środowiska i promowaniu ekologii. Niestety niesie to za sobą pewne problemy.
Infrastruktura związana z wodorem dla transportu jest droga i słabo rozwinięta. Jednak istnieją różne wsparcia od partnerów strategicznych oraz od Unii Europejskiej. Coraz więcej firm prywatnych postanawia iść w zielony wodór ale i także komunikacja miejska w różnych Polskich miastach testuje oraz planuje wdrożyć do użytku codziennego autobusy wodorowe. Polska jest w europejskiej piątce produkującej wodór. W Polsce posiadamy także fabryki autobusów wodorowych. Głównymi graczami w produkcji autobusów są: Solaris, Arthurbus, Nesobus a także Autosan.
Niski poziom popularności – autobusy wodorowe dopiero zyskują uznanie.
Koszt zakupu jest o wiele droższy od autobusów, np. hybrydowych.
Wodór wymaga przechowywania w odpowiednich zbiornikach (butlach kompozytowych), w których panuje temperatura ok. -180o C.
Ultrafiltracja
Domowy system ultrafiltracji oczyszcza wodę w dwóch krokach. Najpierw usuwa większe zanieczyszczenia, a następnie membrana zatrzymuje drobne cząsteczki, takie jak bakterie, wirusy i pestycydy, dzięki czemu woda jest czysta i bezpieczna.
Odwrócona osmoza
To popularny i bardzo dokładny system uzdatniania wody pitnej, który usuwa zanieczyszczenia aż do poziomu pojedynczych jonów. Nowoczesne urządzenia mają często dynamiczny zbiornik lub działają przepływowo.
Przegotowanie i filtracja
Przegotowanie wody, a następnie jej przefiltrowanie może wyeliminować nawet 90% mikroplastiku.