Wodór jako surowiec do produkcji energii elektrycznej.
Jednym ze sposobów wykorzystania wodoru do produkcji energii elektrycznej jest wykorzystanie go jako ogniwa podobnego do baterii jonowo – litowych. Proces ten zachodzi za pomocą elektrolizy wody.
Aby proces ten mógł zaistnieć do anody dostarcza się wodór, a do katody tlen. Na tym etapie stosuje się katalizator, który ma na celu wprowadzenie w ruch elektronów jak i protonów, za których sprawą wytwarzany jest prąd elektryczny oraz zachodzi łączenie cząsteczek tlenu. W wyniku tego procesu powstaje ciepło i woda destylowana.


Innym sposobem wytworzenia energii elektrycznej z wodoru jest zastosowanie Turbin Gazowych Otwartego Cyklu, gdzie wykorzystywany jest gaz ziemny. Proces ten zachodzi za pośrednictwem reformingu gazu ziemnego. Stosuje się tu reakcję chemiczną gazu ziemnego z parą wodną za pośrednictwem katalizatora metalicznego. Podczas tego procesu wytwarza się ciepło, jak również emitowane są gazy cieplarniane.
Ocieplanie domów prądem elektrycznym powstałym z wodoru.
Proces ogrzewania domów prądem elektrycznym wytwarzanym z wodoru zachodzi dzięki elektrolizie wody. Jest to nowoczesny proces będący w fazie testów, który jest nie tylko efektywny, ale co najważniejsze ekologiczny. Ogrzewanie wodorem skupia się na wykorzystaniu energii cieplnej będącej efektem wytwarzania prądu elektrycznego.
Ogrzewanie wodorem jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych kotłów kondensacyjnych H2 Ready lub pieców wodorowych. Urządzenia te spalają wodór wytwarzając ciepło i wodę. Następnie w elektrolizerach dochodzi do ponownego rozpadu wody na wodór i tlen. W ten sposób obieg staje się zamknięty.
Zastosowanie tego projektu jest bardzo korzystne, ponieważ w procesie wytwarzania energii nie produkuje się dwutlenku węgla (CO2), dodatkowo wodór dostarcza dużą ilość energii przy niewielkiej ilości paliwa, a co również jest istotne w tym samym czasie wytwarzany jest prąd elektryczny.
Jedynymi wyzwaniami jakie stoją na drodze wprowadzenia tego projektu na szerszą skalę są aspekty związane z produkcją wodoru, ponieważ proces elektrolizy jest procesem wysoce kosztownym, a reforming parowy wykorzystuje gaz ziemny. Dodatkowo magazynowanie wodoru jak i jego dystrybucja jest problematyczna, ponieważ wodór negatywnie oddziałuje na materiały budujące zbiorniki i przewody przemysłowe. Niestety większość zbiorników przeznaczonych do jego magazynowania jest bardzo droga lub jej okres eksploatacji jest bardzo krótki, co jest jednym z głównych czynników hamujących rozwój badań.
